Travel

INDONESIA / BALI / DOJMY A TIPY

15/11/2018

Bali.

Je to ráj. Je to zmatek. Je to příroda. Je to ruch. Opice všude. Skůtry. Auta. Nečekaný konec silnic. Klid. Vášeň. Romantika. Zeleň. Nádhera. Žádné bouračky.

Tohle byla má odpověď po 15 dnech, když se mě někdo zeptal na Bali.

Nemohla jsem ty dojmy a emoce dát do smysluplné věty.

Odletěla jsem na dovolenou snů, nebo jsem si to alespoň myslela. Každý si myslí, že Bali je ráj. Ale kdo mi definuje, co je ráj? Pro každého to znamená něco úplně jiného.

Pro mě je ráj, kde je klid, relax a exotické vůně se střídají podle počasí. Lidé jsou hodní a milí. Nikdo nikomu neubližuje. Všude kolem je láska. Nemyslím na nic jiného, než na danou chvíli a okamžik. (I když je tohle většinou pro mě hodně těžké, jelikož jsem plánovač).

Tím bych chtěla říct, že jsem si Bali moc zamilovala i přes všechny ty okolní věci, se kterými jsem nepočítala. Svým způsobem je to ráj. Jste na dovolené, tudíž nemusíte na nic myslet. Úplně vypnete a řešíte jen to, kam půjdete na jídlo, co budete příští den dělat, kam půjdete nakupovat… Ale to je podle mě každá dovolená, ať je kdekoliv.

Bali je pro mě hektické, strašně MOC lidí na jednom místě. Doufala jsem, že až se po příletu druhý den v 7 ráno vzbudím a pojedeme na skůtru někam na snídani, tak ty ulice rušné tolik nebudou. Mýlila jsem se, lidi podle mě ani nechodí spát a doprava je frekventovaná stále stejně.

Ze začátku mi přišlo, že tam stojí čas. Absolutně vůbec ty první dny neutíkaly a moc jsme si to tím užívali. Ale poslední 4 dny utekly až moc rychle.

Balijci

jsou opravdu moc milí a hodní lidé. Dám příklad: Jeli jsme na skůtr a vypnula se nám navigace a neměli jsme žádný signál, tak jsme zastavili. Po ani ne 20 sekundách se u nás zastavil jeden pán na skůtr, zda nepotřebujeme pomoct, řekli jsme, že ne, ale že moc děkujeme. Pán odjel a do 15 sekund ho vystřídal další, zda nepotřebujeme nějak poradit, tak jsme se nechali vést k jednomu chrámu (jsou neodbytní a už jsem nechtěla odmítat dalšího, kdo by se u nás zastavil). Pánovi jsem nabídla peníze za pomoc, ale nechtěl si je vzít. Tak jsem mu je vnutila a byl nakonec stejně rád.

Věří v reinkarnaci a karmu, také se podle toho tak chovají. To se jedná například se smlouváním.

JAK SMLOUVAT ?

Když jste na tržišti (například v Ubudu), tak tam smlouváte stále. Líbí se Vám nějaká pěkná mistička, tak se zeptáte na cenu, oni většinou cenu schválně přemrští. Nejlepší je, když vy jí řeknete naopak hodně nízkou, poté Vám řekne, že je to velmi nízká cena, co jste nabídli, tak jí sníží, vy jí zase navýšíte od své původní ceny, a tak to jde dál, dokud nedojdete k závěru. Někdy je ale zase on se svou cenou spokojený a třeba je to opravdu ta cena, za kterou se výrobek vyrobil, tak už níž nepůjde a klidně Vás nechá odejít a vlastně je naštvaný, co si to vůbec dovolujete říkat tak nízkou cenu.

Je lepší si předtím uvědomit, kolik by ta věc mohla asi stát a za kolik byste byli schopni si ji koupit v Čechách. Když pak navrhnete nějakou cenu a pro něj ještě nebude dostačující, ale pro Vás už ano, tak klidně začněte dělat, že odcházíte. Většinou Vás zastaví a řekne, že chce mít dobrou karmu, tak ať mu dáte vaší poslední nejvyšší cenu, co můžete, (tak to zvednete třeba o 10k rupíí, nebo 40k rupií, prostě o kolik chcete) a máte to doma. Je na druhou stranu baví smlouvat, baví se tím. Někteří balijci, když nechcete smlouvat, tak Vám to ani neprodají.

KDE NA BALI SURFOVAT ?

Pokud budete na jihu Bali (doporučuji nevynechat jih Bali), tak si zkuste zasurfovat. Je to náročnější a po půl hodince už budete vyřízeni, ale je to prima si to zkusit. My jsme měli dohromady s přítelem jednoho instruktora na hodinu a plus jsme si poté ještě surf na hodinu půjčili. A stálo nás to myslím okolo 350K rupií na 2 hodiny. My jsme surfovali v Semyniaku, ale je mnohem víc pláží na surfování, například v Canggu, nebo Kutě, nebo na okolních ostrovech, na které jsme bohužel neměli čas se dostat.

Největší problém byl pro mě se sbalit. Raději méně, než více. Všechno si tam když tak dokoupíte.

DO ČEHO SE MÁM SBALIT ?

,,Mám si vzít velký kufr, nebo velkou krosnu? Ale už budu mít jednu menší krosnu jako příručák, jak utáhnu dva batohy?… a budeme se tam přepravovat autem, nebo na skůtru? Ale co pak s tím kufrem, to skůtrem nepřevezeme, ale autem se zase v té jejich dopravě nikam nedostaneme, tak jak to teda mám udělat? Do čeho se pane bože sbalím?!!!” – MOJE KAŽDODENNÍ OTÁZKY před odletem.

Moje rada je, vezměte si krosnu, na kufr se vykašlete – pokud chcete cestovat a nechcete být v jednom hotelu celých 14 dní. Pokud volíte variantu b) a budete v hotelu celý pobyt, tak to si klidně kufr vezměte.

JAK TAM BUDEME CESTOVAT A PŘEPRAVOVAT SE?

Když jsme přistáli na Bali, čekal na nás řidič na letišti. Tolik lidí s cedulemi jsem za svůj život na jednom místě ještě neviděla. Bylo to velmi úsměvné.

Nastoupili jsme do auta a vyjeli na hlavní silnici a už to pro mě byl šok. Absolutně můj pohled na Bali jako na ráj byl na nule. Tohle Vám nikdo z instagramu nenafotí. Fotí se jen to hezké. Neříkám, to jsem dělala také, instagram mám plný hezkých fotek s přírodou (nebo jídlem).  Nicméně, tolik aut a skůtrů jsem opravdu nečekala. Silnice velmi úzké a dopravní předpisy, na ty se vůbec nehraje. Na druhou stranu za celou dobu na Bali jsme nezažili ani jednu bouračku. Všichni jsou velmi ohleduplní, i když se to na první pohled nezdá. Jelikož vidí, že jste zmatení, tak Vás v klidu nechají projet, ale zase musíte být i trochu drzý a občas jim do té cesty vjet sami.

Když na Vás někdo začne troubit není to pro to, že řídíte blbě, ale troubí kvůli tomu, že Vám dávají najevo, že jedou, tak ať jim dáte přednost. Je to krátké troubení a několikrát za sebou. Pokud na Vás někdo troubí 10 sekund vkuse, tak už jste něco udělali špatně.

My jsme si pronajali skůtr na celých 15 dní a přepravovali se tím. Vzali jsme si s sebou 3 krosny a vešli se, neměli jsme sice žádný komfort, ale pokud pojedete (i kdyby bez batohů) z jihu až na sever, tak Vás zadek bude bolet tak, jako tak.

Benzín stojí 10K rupií za litr, což je nějakých 15kč.

Jiné možnosti na přepravu ↓

Někdo si například pronajme na tu celou dobu vlastního řidiče, aby nemusel řídit v té jejich dopravě a je to pro ně pohodlnější. To je také možnost, ale my jsme nechtěli být nikým omezováni a hlavně, co si budem, skůtr je levnější.

Určitě se není čeho bát, vypadá to strašidelně, když jedou davy lidí v obou směrech a ještě kolem vás, ale zvyknete si. První dvě jízdy jsou nejstrašidelnější, ale pak už to půjde samo.:-)

Upřímně, každý říká, jak jsou tam špinavé pláže a moře. V Canggu a Semyniaku to opravdu není pravda, nenarazila jsem na žádné odpadky na plážích. Pár jich je u krajnic, ale ne všude. Na severu je to už trošku horší. Jelikož to tam není tak turistické, tak už tam ty pláže znečištěné jsou víc. Dřív se tam prohnalo víc vln a přišlo mi, že od té doby to tam skoro snad neuklidili. Ale kdo ví, jak to opravdu je.

Chtěla jsem shrnout do toho článku jen své pocity a dojmy, ale nevyšlo mi to.

Příští článek z Bali bude o ubytování a kam na jídlo.

Tak se můžete těšit ♥

Dája

You Might Also Like

6 komentářů

 • Reply Thea 18/11/2018 at 19:17

  Bali vypadá jako ráj a mas pravdu, ráj pro každého může znamenat něco jiného. Všechno, co jsi tu napsala, jsi napsala moc hezky a moc hezky se mi to i četlo. Smlouvání v obchodech nebo na tržišti, je to stejné jak ve Vietnamu, takže jsem si hned vzpomnela na Vietnam. 😀 Každopádně krásný článek!

  • Reply Dája 20/11/2018 at 15:41

   Moc děkuji! To jsem ráda. 🙂 Do Vietnamu se chci také moc podívat. Myslím si, že to tam v té komunikaci a celkově ve všem bude podobné.

 • Reply Elle about everything 21/11/2018 at 19:31

  Myslím si, že smlouvání na Bali by nebylo nic pro mě. Ale co já vím, třeba bych se do toho časem dostala 😀 Moc pěkný článek a už teď se těším na tipy na jídlo! 🙂

  • Reply Dája 23/11/2018 at 21:13

   Moc děkuji 🙂

 • Reply Katarína 22/11/2018 at 19:21

  Indonéziu som vždy chcela navštíviť, je to prekrásna krajina. 🙂 Ja som však hotelový a pohodlný typ. 🙂 Veľmi však dúfam, že Indonéziu navštívim a tvoje tipy využijem. 🙂

  • Reply Dája 23/11/2018 at 21:11

   Moc ti přeji, ať se tam podíváš a doufám, že se ti tam bude líbit stejně, jako mě. 🙂

  Leave a Reply